Náš svět je poslední dobou jedno velké bojiště. Jsme svědky prudkých střetů rozdílných názorových proudů, filosofií, ideologií, náboženství a tak podobně. Jedna taková skupina hlasitě křičí, že je třeba zachránit Zemi. Zachránit ji před globálním oteplováním, ekologickou devastací, termojadernou válkou. Ve smyslu jakým je to formulováno, je to totální blábol.
Buďme realisti, jakkoliv lidstvu náhle narostly svaly, pořád jsme jen směšný hmyz pinožící se po povrchu nesmírného kolosu. Pokud nám jde o záchranu Země, můžeme se kolektivně uklidnit. Nemáme moc ji ani zachránit, ani zničit. I kdybychom ji globálně oteplili, zchladili, zasmradili a osmahli všemi jadernými zbraněmi, co jich jen máme, stará dobrá matička Země se jen poškrábe na metaforickém zadku a za pár milionů let, čili po takovém geologickém škytnutí, tu bude život bujet zase jako předtím, jenom s tím rozdílem, že u toho už nebude Homo údajně Sapiens.
Přírodě nedělá sebemenší problém vymazat 95% živočišných druhů a začít skoro od nuly. Už to párkrát provedla, a až se jí zamane, provede to zas. A nás se vůbec ptát nebude.
Takže pokud tu jde o něčí záchranu, je to ta naše. Planetě Zemi jsme ukradení asi jako… popravdě mě nenapadá nic, co je mi ukradené tak totálně, jako jsme my ukradení naší planetce. Prostě naprosto. Všichni Putinové, Trumpové, Stalinové a jiní Kim-Čong-Unové jsou v tomhle kontextu směšní. Můžeme se s nimi ve vlastním zájmu vypořádat sami – nebo ne, je to na nás.
Takže netřeba si hrát na dobrodějné anděly zachraňující svět. Je v našem výsostně sobeckém a sebestředném zájmu udržet si tady prostředí, ve kterém dokážeme přežít. A protože to v dlouhodobém horizontu, dlouhodobém z pohledu toho smítka prachu, jímž jsme, jednoduše není možné, musíme pracovat spíš na naší adaptabilitě. A taky držet prsty E. Muskovi, aby se v oblasti vývoje vesmírných lodí dařilo.
Abych tyto banální a ani trochu originální myšlenky ilustroval, doporučuji ke zhlédnutí následující video z úžasného Youtube kanálu PBS EONS. Vypráví o časech, kdy Antarktida byla zeleným kontinentem hemžícím se životem. Rovněž krátce shrnuje procesy, které vedly k jejímu současnému stavu, a nastiňuje, co z jejího zeleného dědictví přetrvává do dnešních časů.
Zkuste si představit nějakého pra-tvora, zběsile pobíhajícího po stále chladnějším světadíle, an burcuje své kolegy pra-tvory do boje proti posouvání tektonických desek. Kdyby se raději věnoval studiu cizích pra-jazyků, mohl by možná včas emigrovat do nějaké perspektivnější oblasti. Což je popravdě přesně to, co udělal a přesunul se do Austrálie. Poučme se z pošetilosti jeho méně jazykově vybavených kolegů a využijme toto optimisticky laděné video k rozšíření našich znalostí angličtiny, zejména v oblasti poslechových dovedností a slovní zásoby. K tomu nám dopomáhej aplikace Quizlet, kam jsem vám hodil pár šikovných slovíček, a sada náročných kontrolních otázek, spolu s přiloženým klíčem řešení, jakož i šikovné anglické titulky, jimiž je video opatřeno.
Hezky se bavte.
Otázky:
T/F
- In modern Antarctica, there are no terrestrial mammals and only very few reptiles.
- Kangaroos hopped from South America to Australia via Antarctica.
- In Eocene, it was so warm that there were palm trees in Antarctica.
- In Eocene, the winter temperatures never dropped below 11 degrees.
- Scientists have found fossilised skeletons of ancient marsupials in Western Antarctica.
- What does the word Arctodon mean?
- Where did Arctodon come from?
- What does ACC stand for?
- When did the global cooling begin?
- What kinds of plants currently live in Antarctica?