Nebuďte líní pořádně se vyspat

V průběhu mého košatého života se mi několikrát stalo, že mi ta či ona knížka do řečeného života vstoupila a provedla v něm změny víceméně zásadního druhu. Kniha, kolem níž se točí dnešní blog má rozhodně potenciál k témuž. Jmenuje se „Proč spíme“ a rozhodně vám může otevřít oči, což je jednak zábavný paradox, a navíc nesporná pravda. Pro ty, kdož si zvykli na tyto stránky chodit výlučně brousit své poslechové schopnosti, mám samozřejmě připravené tematické video, v němž autor knihy, Matt Walker, sympatický mladý profesor neurologie, zbourá – či potvrdí – několik zažitých mýtů spánku se týkajících. Brusiči poslechových dovedností, nechť se klidně odeberou rovnou k videu, vypracují kratičké poslechové cvičení, zkontrolují si je v klíči a našrotí se slovíčka z Quizletu.

True/False?

  1. If you count sheep, or imagine you´re walking to the beach, it takes you longer to fall asleep.
  2. Eating cheese before sleep cannot give you nightmares.
  3. He strongly recommends playing ocean sounds before sleep, but they must be quiet enough not to wake you.
  4. Although naps provide a lot of health benefits, they can make it harder for you to fall asleep at night.
  5. If somebody´s feeling drowsy after lunch, it´s because the meal was too heavy.

My ostatní zabluďme v myšlenkách do dětství a zavzpomínejme, jak nás rodiče vlídně peskovali, že si nemyjeme ruce po příchodu z venku, jemně nás upozorňovali, že se máme před vstupem do vozovky rozhlédnout vlevo a leckdy i vpravo, později nás pak s úsměvem ubezpečovali, že pokud nás ještě jednou chytí s cigaretou, dostaneme pár facek – a ještě jinými rozličnými způsoby zvyšovali naše šance, že jednou předáme své geny a tím jednak dáme své existenci vyšší evoluční smysl, a jednak mámu s tátou obdaříme vnoučaty, na něž budou moci opět výchovně spolupůsobit. Ovšem, kolik z těchto drahocenných rad se týkalo spánku?

  1. Nevstávej ještě a radši si přispi!
  2. Spal jsi dnes dost?
  3. Máš v ložnici o pár stupňů méně než v obýváku?
  4. Ne abys strávil celou noc nad učením!
  5. Ne abys řídil v ospalosti!
  6. Nekoukej před spaním do mobilu, a když už musíš, pořiď si filtr modrého světla!

Nevím jak vám, ale mně se podobné vzpomínky z dětství a rané dospělosti ne a ne vybavit. A přitom jde o rady zásadního typu, jejichž nedodržování může mít – a má – dalekosáhlé následky nejen pro život osobní, ale též pro fungování společnosti jako celku. Jejich porušováním jednotlivě i kolektivně připravujeme stát o miliardy a zkracujeme život sobě i druhým v míře vyšší než požíváním alkoholu a sledováním záznamů z jednání dolní komory parlamentu dohromady. Proč a jak? Odpověď na tyto otázky se vám dostane v míře hojné až opulentní na stránkách výše zmíněné knihy, pro notorické odpůrce knih pak v rozhovorech s autorem na Youtube i jinde. Dozvíte se, jak se váš mozek nadře, zatímco vy klidně spíte. Dozvíte se, co všechno si způsobujete, když se klidně nevyspíte. Zjistíte, jak se efektivněji učit a lépe si pamatovat – což ocení nejen studenti jazyků. Možná předejdete demenci, rakovině, dopravní nehodě a ošklivému konfliktu se svými bližními.

A navíc se dozvíte, že ptáci dokážou spát na střídačku tu jednou, tu druhou polovinou mozku. Pokud ovšem nesedí na drátě v dlouhé řadě vedle sebe, to potom spí všichni jako dudci, tedy kromě těch dvou krajních chudáků, ti spí doslova jen na jedno oko, přičemž někdy kolem půlnoci udělají čelem vzad, aby se vyspala i druhá hemisféra a hejno přitom nezůstalo bez hlídky.

Tato kniha má revoluční potenciál! Kdyby bylo po vůli autora, děti by do školy chodily později, zaměstnanci by si volili vhodnou pracovní dobu podle svého chronotypu – sovy klidně od šesti, skřivani třeba od desáté – řidičům by policisté měřili obsah alkoholu v krvi a míru vyspanosti. A společnost by neřídili spánkově chronicky deprivovaní psychopati.

Z čehož vyplývá ponaučení, že až se budete učit dnešní slovíčka z Quizletu, při Morfeovi, nečiňte tak na úkor spánku. A rozhodně nebuďte líní se pořádně vyspat.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.