Myslete anglicky!

(Nebo i česky, ale proboha, myslete…)

Minule jsme probírali Koloběžkovou angličtinu, hodně frivolní až lehkomyslný způsob, jak začít zvykat svůj mozek na to, že by měl začít myslet anglicky.

Nyní se vraťme o krok zpět. Mám podezření, že prvním krokem k tomu začít myslet v angličtině, je začít myslet česky. Nechci se uchylovat k laciným a samozřejmým prohlášením typu, že kdyby lidi vůbec mysleli, byť pouze ve svém mateřském jazyce, vypadalo by to kolem nás dost jinak, než to vypadá. Byť jsem o tom přesvědčen.

Přeskočme tuhle moralizující pasáž a přikročme k její praktické aplikaci. Jak se přimět o světě přemýšlet. Jdete třeba takhle v pondělí ráno na procházku, příjemně odpočati po líném víkendu. Nohy se pohybují, mozek nemá co na práci. Rozhlédněte se kolem a hledejte nějakou myšlenku, se kterou byste si mohli hrát. Co je ostatně myšlení jiného než hra s myšlenkami. Mě třeba nedávno oslovil reklamní slogan jistého řetězce drogerií:

„Zde jsem člověkem.“

Nejdřív si ho zkuste přeložit. Vyjde vám třeba něco jako: „Here, I am human.“ No, s tím se dá pracovat ne? Věříte téhle myšlence? Líbí se vám? Štve vás? Nedala by se nějak popřít? Nebo potvrdit? Nedalo by se jí vysmát? Tohle všechno by váš mozek měl umět, pokud se dá říct, že myslí. Ted je otázka, uměl by to i anglicky? Třeba i jednoduše, s vaší omezenou slovní zásobou a chudou gramatikou. Mě osobně napadlo, že já jsem člověkem i jinde. Ba dokonce možná všude. Hravější povahy se můžou začít zabývat úvahami, jestli je nějaké místo, kde člověkem NEJSOU. Kolikrát mi třeba někdo radil, abych například nebyl labuť? (Jak se řekne, labuť? A nestačil by bílý pták? Bílý vodní pták? Velký bílý vodní pták?) Ok. Takže můj online slovník tvrdí, že labuť se řekne „Swan.“ Nebuď labuť? Šlo by třeba: „Don’t wake up a swan?“ (Já vím, tohle bylo laciné a navíc nepůvodní, ale jinak hezké, ne?)

Reklamní slogany jsou bohatý zdroj potravy pro mozek a materiálu pro přemýšlení, ale není úplně vyloučeno, že z takové stravy by se mozku mohlo začít dělat za chvíli špatně, takže se zkusme poohlédnout i po jiných zdrojích. Já jsem jeden nedávno objevil na nových lavičkách na Václaváku. Nějakého umělce napadlo, že by nebylo od věci myšlenkově obohacovat unavené turisty, kteří by stejně jinak jen tupě seděli a zalepovali si puchýře na ušlapaných chodidlech. Umím si živě představit, jak v takovou chvíli po intelektuálním obohacení asi prahnou. Takže můj filosofický bratr umělec přišel s nápadem popsat ty lavičky moudrými citáty. Pro naše účely mozkového lingvistického tréningu úplně ideální, zvláště když jsou ty nápisy dvojjazyčně, takže si můžete nejprve zkusit přeložit českou verzi do anglické a pak zkontrolovat, jestli to má ten umělec správně.

„Vždy odpouštějte svým nepřátelům. Nic je nedokáže víc rozzuřit.“ (Oscar Wilde)

No to je prvotřídní strava pro mozek. Pokud vás nenapadá, co byste k téhle myšlence ještě mohli dodat nebo jak ji třeba zpochybnit, což vám nemůže mít nikdo za zlé, protože tady, zdá se, udeřil slavný dramatik opravdu hlavičkou o hřebíček, můžete si třeba zkusit v duchu někomu anglicky odpustit, nebo ho o odpuštění požádat. V tomto případě jste nejen právě pozvedli svou jazykovou úroveň, ale také trochu očistili svou hříšnou duši. Super. Tomu se říká efektivně využitý čas.

Těch laviček je tam spousta a každá je jinak moudrá, takže pokud tudy chodíte často, máte ideální šanci pocvičit svůj mozek v angličtině (zdarma) a ještě si odpočinout. O duchovním pozvedání ani nemluvím.

Ne se všemi citáty budete asi souhlasit, což je moc dobře, protože s těmi se dá krásně polemizovat.

„Slušnost je matka moudrosti. Moudrost je matka slušnosti.“ Tvrdí kdo? Prý Julius Hájek.

Tak se posaďte, přeložte si to a pak se do pana Hájka pořádně obujte. Určitě znáte spoustu slušných lidí, o jejichž moudrosti dost pochybujete. Ostatně právem, protože spousta takzvaných „slušných lidí“ dnes říká a leckdy i dělá věci, nad kterými zůstává rozum stát. A naopak, možná znáte i takové, kteří jsou vyloženě neslušní, ať to znamená cokoliv, ale jinak celkem chytří. A aby to nebylo tak jednoduché, protože to filosofův svět není nikdy, bezesporu existují i tací, kteří jsou jak neslušní tak nemoudří. Pro příklady nemusíme třeba zrovna z toho Václaváku chodit moc daleko, stačí přejít Karlův most a vzít to do kopce.

Takže, vyrazte do ulic a učte se myslet (anglicky). A pak, až se spolu uvidíme na našem kurzu, budeme si mít aspoň o čem povídat.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.